Poszetka Worldwide
Hey there! We noticed that you want to access the Polish version of our store. Note that worldwide shipping is unavailable on the Polish version of the website. For purchases from abroad, you can only do it through the English website, which offers the following benefits.
- Free shippingacross the EU for orders over 80€, and to the UK, Switzerland, and Norway for orders over 120€.
- 30 days to return the productwithout providing a reason.
- Worldwide delivery.
Poszetka 'Powidok słońca' Władysław Strzemiński
Poszetka przedstawiająca obraz Władysława Strzemińskiego, wybitnego polskiego malarza, jednego z najważniejszych twórców pierwszej połowy XX wieku.
Więcej na temat jego życia i twórczości możecie przeczytać tutaj.
Obraz: "Powidok słońca", 1948
Autor: Władysław Strzemiński
Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi
Powidok jest obrazem wewnętrznym, powstającym na siatkówce oka po chwili patrzenia na przedmiot odbijający światło albo na samo źródło światła.
W latach powojennych Władysław Strzemiński zajmował się w swym malarstwie i teorii analizą mechanizmu postrzegania. W książce pod znaczącym tytułem "Teoria widzenia" dokonał syntetycznej prezentacji zagadnienia, ale rozpatrywał je na różnych płaszczyznach interpretacyjnych. Przemiany sposobów percepcji ukazywał w kontekście zmian świadomości społeczeństwa, które były warunkowane ekonomią i polityką. Jednak niezależnie od tych rozważań Strzemiński podjął w swym tekście również trud opisu i analizy samego mechanizmu widzenia, w oderwaniu od kształtujących je okoliczności, używając takich pojęć, jak widzenie dwuoczne, klucze kompozycyjne, kontrasty czy strefy widzenia.
Oko zajęło szczególne miejsce w powojennych realizacjach artysty jako podstawowy organ umożliwiający percepcję. Widzenie w jego ujęciu przestało być domeną matematyki i geometrii, jak miało to miejsce w aktualnej do początków XX stulecia tradycji albertiańskiej perspektywy. Oko - czyli właściwe miejsce powstawania obrazów - w koncepcji Strzemińskiego zostało wprowadzone w materię ciała i nabrało przede wszystkim fizjologicznego wymiaru.
W malarstwie powidokowym owa płynna linia wypełniana jest najczęściej czystą barwą, w kontrastowych zestawieniach, co daje efekt pulsującego rytmu zmiennych form i kolorów. "Powidok słońca" to kompozycja złożona z dwóch części, w której linia podziału przebiega wzdłuż pionowej osi, wyraźnie oddzielającej po prawej stronie płótna mniej więcej jedną trzecią pola obrazu. W jego większej części, po lewej stronie, malarz stosuje żywe barwy czerwieni i błękitu, przywołujące wrażenie spojrzenia kierowanego wprost w słońce. Po prawej stronie obrazu kolorystyka ulega wyciszeniu, barwy są stonowane, rozbielone, dominuje jasny oranż i błękit. Kontrast tych dwóch części obrazu pogłębiony zostaje przez znaczącą różnicę faktur. Po lewej stronie kompozycji farba nakładana jest grubo, impastami znaczącymi dukt pędzla, po prawej cienko i gładko, bez widocznych śladów pracy ręki malarza.
Dwie strefy w obrazie zdają się odpowiadać różnym fazom procesu widzenia powidokowego. Na początku, podczas bezpośredniej obserwacji słońca, zostało ono zgodnie z prawami optyki przekształcone w swój powidok w barwie dopełniającej, czyli niebieskiej. Potem, pod wpływem działania czasu, intensywny obraz ulega powolnemu zatarciu i roztopieniu, natężenie walorowe barwy zmienia się bowiem stopniowo w zależności od ilości światła przenikającego przez mniej lub bardziej zaciśnięte powieki.
Źródło: Culture.pl
- Materiał: 100% jedwab
- Wymiary: 40 cm x 40cm
- Autor: Władysław Strzemiński
- Ręcznie obszywane w Polsce