Poszetka Worldwide
Hey there! We noticed that you want to access the Polish version of our store. Note that worldwide shipping is unavailable on the Polish version of the website. For purchases from abroad, you can only do it through the English website, which offers the following benefits.
- Free shippingacross the EU for orders over 80€, and to the UK, Switzerland, and Norway for orders over 120€.
- 30 days to return the productwithout providing a reason.
- Worldwide delivery.
Obrazy mistrzów "Gitarzysta"
"Gitarzysta" to wyjątkowy obraz w całej twórczości Greuze'a. Powstał w latach 1755-1757, podczas pobytu malarza w Rzymie. Greuze, wzorem wszystkich wielkich artystów okresu nowożytnego, udał się w swoją Grand Tour do Włoch, aby bezpośrednio poznać sławne dzieła sztuki i miejsca, w których one powstały. Obraz został wystawiony, już po powrocie artysty, na paryskim Salonie w 1757, wraz z drugą kompozycją - "Leniwa Włoszka" (Wadsworth Atheneum of Art, Hartford); oba dzieła nabył dyplomata i wysłannik rządu francuskiego do Genewy, Jean-Baptiste-Laurant Boyer de Fonscolombe. Ówczesna francuska krytyka zaliczyła je do grupy "bambochades", dzieł artystów holenderskich działających w Rzymie, ale rozwijających tradycje rodzajowego malarstwa niderlandzkiego. Greuze jeszcze podczas studiów w Lyonie, a na pewno w okresie paryskim, poprzedzającym wyjazd studyjny do Rzymu, poznał sztukę holenderską i flamandzką XVII stulecia, głównie na podstawie rycin. Obraz przedstawia młodego ptasznika, który po powrocie z polowania stroi gitarę. Dzieło pełne jest jednak aluzji i ukrytych znaczeń. W tradycji ikonograficznej, sięgającej jeszcze XVI wieku, ptasznik otoczony atrybutami myśliwskimi rozumiany był jako wyobrażenie uwodziciela, amanta polującego na niewieścią cnotę. Greuze dość często ukazywał młode kobiety z martwym ptactwem, co, zdaniem Diderota, stanowiło nawiązanie do utraconego dziewictwa i czci. Powrót z udanego polowania i strojenie gitary należy interpretować jako przygotowywanie się uwodziciela do kolejnych miłosnych łowów, gitara bowiem traktowana była w tradycji nowożytnej jako jeden z atrybutów miłości. W całej swej twórczości Greuze niezwykle silnie eksponował moralizatorską funkcję sztuki. Nawiązywał do bardzo popularnego w malarstwie i literaturze francuskiej XVIII stulecia nurtu przebudowy moralnej społeczeństwa, piętnowania grzechów, które prowadzą do utraty czci i godności człowieka. W jego rozumieniu sztuka miała ukazywać ludziom tragiczne konsekwencje złych uczynków, miała budzić sumienia, uszlachetniać.
[Iwona Danielewicz]
-----------
Poszetka jest częścią naszej kolekcji „Arcydzieła Mistrzów”, którą realizujemy ze zbiorów Muzeum Narodowym w Warszawie. Powstała w limitowanej ilości 100 sztuk. wykonana z najwyższej klasy angielskiego jedwabiu z rejonu Macclesfield, w wielkości oddającej detale dzieła (40 x 40 cm). Ręcznie obszyta w Polsce metodą „royal”.
- SKŁAD: 100% jedwab z Macclesfield
- WYMIARY: 40,5 x 40,5 cm
- WYKOŃCZENIE: ręczne - rulonik
- Możliwość dodania haftu: Nie
- Obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie